Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 04 01

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Byloje dėl Biblijos citavimo išteisinta suomių politikė: „Šis teismo sprendimas – istorinis“

Päivi Räsänen. AFD International jutubo kanalo videomedžiagos kadras

Suomijos parlamentarė, buvusi vidaus reikalų ministrė Päivi Räsänen bei liuteronų vyskupas Juhana Pohjola nusiteikę optimistiškai po to, kai Helsinkio apygardos teismas priėmė sprendimą tarptautinio dėmesio sulaukusioje byloje. Jie dėl savo tekstų ir viešų pasisakymų homoseksualumo klausimais buvo kaltinami „etniniu kurstymu“.

Atsakovams grėsė nemenkos piniginės baudos. Tačiau kovo 30-ąją teismas nusprendė: abu liuteronai yra nekalti ir visiškai išteisinti. Šis nuosprendis dar gali būti skundžiamas.

Teimas: pasisakymai – įžeidžiantys, bet tai dar nėra neapykantos kalba

Generalinė prokurorė buvo pateikusi tris kaltinimus (išsamiau apie jų turinį – sausio 19-osios „Bernardinų straipsnyje).

Pirmiausia, P. Räsänen ir J. Pohjola kaltinti „homoseksualų žeminimu“ dėl 2004 m. parašyto bukleto „Kaip vyrą ir moterį sukūrė juos“ (tekstą rašė P. Räsänen, užsakė ir platino vysk. J. Pohjola). Taip pat Suomijos politikei išskirtinai pareikšti kiti du kaltinimai dėl socialiniuose tinkluose pacituotos Laiško romiečiams ištraukos (kurioje homoseksualūs veiksmai vadinami gėda ir nuodėme) bei komentarų Suomijos nacionalinio transliuotojo „Yle Puhe“ radijo laidoje, epizode „Ką Jėzus galvotų apie homoseksualus“.

Vysk. Juhana Pohjola ir Päivi Räsänen. Suomijos evangelikų liuteronų Misijos diecezijos / lhpk.fi nuotrauka

Helsinkio apygardos teismo pranešime spaudai rašoma: „Teismas visiškai atmetė kaltinimus ir kitus ieškinius parlamento narei Päivi Räsanen ir Suomijos liuteronų fondo atstovui Juhanai Pohjolai dėl „etninio kurstymo“ ir priteisė iš valstybės padengti jų ir fondo bylinėjimosi išlaidas.

[…]

Teismas kai kurias 2004 m. Räsänen tekste „Kaip vyrą ir moterį sukūrė juos. Homoseksualių santykių iššūkis krikščioniškajai žmogiškumo sampratai“ kaltinamajame akte cituojamas ištraukas laiko įžeidžiančiomis homoseksualius asmenis. [Tačiau] Teismas atsižvelgė į Räsäsen teksto kontekstą ir aplinkybes, […] teksto tikslą ir nusprendė, kad Räsäsen rašinyje cituojamos nuomonės ir teiginiai, nepaisant jų įžeidžiančio pobūdžio, nelaikytini neapykantos kalba, kuri peržengtų saviraiškos laisvės ribas.

Kadangi kaltinimas Räsäsen dėl jos teksto buvo atmestas, apygardos teismas taip pat atmetė kaltinimą Liuterio fondo atstovui dėl Räsäsen teksto publikavimo bei pateikimo visuomenei.“

Beveik identiškos išvados pateikiamos ir kalbant apie kitus du kaltinimus – anot Helsinkio apygardos teismo, kai kurie pasisakymai parlamentarės tviterio žinutėje bei radijo laidoje yra „įžeidžiamojo pobūdžio“, tačiau neperžengia saviraiškos laisvės ribų.

Ir toliau gins saviraiškos laisvę

Išteisintieji P. Räsäsen ir J. Pohjola neslepia džiaugsmo ir optimizmo po kovo 30-osios teismo sprendimo. Liuteronų vyskupas reiškia padėką tiek Dievui, tiek visiems, kurie juos palaikė: „Dėkoju už didžiulę paramą, kurios dėl šio įvykio sulaukėme iš įvairių šalių ir konfesijų. Geriausia šio žodžio prasme tai buvo tikros krikščionių bendruomenės pavyzdys, liudijantis pasauliui.“ Taip pat dvasininkas džiaugiasi, kad pavyko ištverti beveik trejų metų nemalonų laikotarpį: „Dėkoju Dievui, kad šis įvykis nepalaužė nei mano šeimos, nei manęs, bet stebuklingai mus apsaugojo.“

Liuteronų vyskupas Juhana Pohjola. Suomijos evangelikų liuteronų Misijos diecezijos / lhpk.fi nuotrauka

Tuo metu P. Räsäsen šį įvykį vadina „istoriniu“ ir viliasi, kad jis sukels precedentą, po kurio krikščionys galės dėl savo įsitikinimų jaustis ramiau ir laisviau.

„Man palengvėjo, esu laiminga ir dėkinga Dievui bei visiems, kurie mane palaikė šiame gyvenimo etape. [Teismo] sprendimas atitiko mano lūkesčius – nė akimirkai nesijaučiau, kad būčiau kalta dėl savo pareiškimų ir tekstų.

Esu dėkinga, kad turėjau garbingą galimybę ginti saviraiškos laisvę, kuri yra labai svarbi teisė demokratinėje valstybėje. Labai vertinu tai, kad teismas savo sprendime pripažįsta saviraiškos laisvės svarbą. Tikiuosi, kad priėmus šį sprendimą kitiems nereikės patirti panašių išbandymų.

Šis teisinis procesas ir sprendimas yra istorinis saviraiškos ir religijos laisvės požiūriu. Teismas pirmą kartą baudžiamojoje byloje svarstė, ar galima cituoti Bibliją ir pristatyti jos mokymą, jam pritariant.

Šis procesas buvo ilgas, truko beveik trejus metus ir pareikalavo tiek mano paties laiko, tiek policijos, prokuratūros ir teismo išteklių. Kita vertus, džiaugiuosi galimybe pristatyti Evangelijos žinią apie Jėzaus atperkamąjį darbą, kuris įnešė aiškumo, kaip vertinti žodį „nuodėmė“, į kurią buvo sutelktas Teismo dėmesys.

Tikiuosi, kad prokurorė sutiks su šiuo teismo sprendimu, bet jei taip neatsitiks, būsiu pasirengusi ginti žodžio ir religijos laisvę visuose reikalinguose teismuose, prireikus – net Europos Žmogaus Teisių Teisme. Kartu raginu ir kitus toliau naudotis šiomis pagrindinėmis teisėmis“, – rašo P. Räsäsen.

Parengė Simonas Bendžius.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite