2016 09 08

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Andrius Zakarauskas ir Kristina Ališauskaitė kviečia į bendrų kūrinių parodą „Mindbuilding“

 

Parodos atidarymo vakaras: rugsėjo 13 d. 19 val.

Paroda veiks: rugsėjo 14-30 d.

Galerijos darbo laikas: pirm. – penkt. 12.00-16.00 val.

Kolektyviniai meno kūriniai – gana dažnas reiškinys šiuolaikiniame mene. Tačiau du individualiai dirbantys tapytojai, tapantys vieną paveikslą, pasitaiko gerokai rečiau. Ypač, kai tai yra du jaunosios kartos tapytojai – Andrius Zakarauskas ir Kristina Ališauskaitė, šįkart susivieniję bendram kūriniui „Mindbuilding“.

 

K. Ališauskaite, Breakthrough, oil on canvas, 50×60, 2016

Paskatintas Kristinos Ališauskaitės kūrinių atvirumo interpretacijai, bendradarbiavimą ir netradicinį kūrybos metodą inicijavo Andrius Zakarauskas, savo kūryboje tyrinėjantis tapybos galimybes ir bandantis ribas, kvestionuojantis įsitvirtinusius mitus apie meninę kūrybą. Pagal K. Ališauskaitės eskizą pradėta drobė keliskart keliavo iš vieno menininko studijos į kito menininko studiją, vieno menininko prisilietimas prie kūrinio inspiravo kito menininko kūrybinį sprendimą. Kuriama buvo be nuorodų ir bendro numatymo, kaip turi atrodyti galutinis rezultatas, neribojant vienam kito, nerežisuojant, paliekat erdvės netikėtumui. Tokia strategija galėtų būti palyginta su pokalbiu, kur nėra žinoma, ką pasakys kitas, o baigtis, nepaisant besikalbančiųjų lūkesčių, tegali būti tik numanoma.

 

A. Zakarauskas, Image of paint, acrylic and oil on canvas, 30×24, 2016

Taigi viename kūrinyje susijungia dviejų individualiai kuriančių ir savitą, išskirtinį, puikiai atpažįstamą braižą turinčių dailininkų kūryba: minimalistiškai taupi, lakoniška, simbolizmu ir psichologizmu persmelkta K. Ališauskaitės ir emociškai bei tapybiškai ekspresyvi A. Zakarausko tapyba. Paveikslas yra vienas, bet talpina dviejų menininkų asmenines projekcijas, intencijas, emocines įkrovas. Vienoje drobėje sluoksniais gula keli pasakojimo lygmenys, tarsi statinio aukštai: bendrai sukurtasis ir kiekvieno menininko personalinis. Maža to – kūrinio autoriai teigia meno kūrinio atvirumą, daugiaprasmiškumą ir siūlo į paveikslo pasakojimo statymą įsitraukti ir žiūrovams, papildant tai, kas matoma, savo interpretacijomis, prisiminimais ir patirtimis. Kūrinio pavadinimas „Mindbuilding“ (liet. „minčių statymas“) nurodo tiek šio konkretaus paveikslo kūrimo, tiek bet kokio kito meno kūrinio radimosi principą. Tokia dialogiška, diskusine kūrybine strategija pabrėžiamas meninės kūrybos proceso ir rezultato komunikacinis aspektas. Meno kūrinys čia – erdvė komunikacijai. Ir labai tiesiogiai, fiziškai apčiuopiamai per dalijimąsi drobe, ir metaforiškai per apsikeitimą mintimis, idėjomis.

 Andrius Zakarauskas ir Kristina Ališauskaitė

Andrius Zakarauskas ir Kristina Ališauskaitė

ANDRIUS ZAKARAUSKAS (g. 1982) tapybą studijavo Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 2004 m. dalyvauja grupinėse parodose Europoje ir JAV, kūryba pristatoma prestižinėse galerijose ir šiuolaikinio meno mugėse. Nuo 2005 m. surengė individualių parodų Lietuvoje ir užsienyje. 2009 m. konkurso „Jaunojo tapytojo prizas“ laimėtojas. 2011 m. A. Zakarauskui skirta Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija. Dailininko darbų yra įsigiję Nacionalinė dailės galerija ir Modernaus meno centras Vilniuje.

KRISTINA ALIŠAUSKAITĖ (g. 1984) – jaunosios kartos tapytoja, aktyvi grupinių parodų dalyvė, surengusi ir individualių parodų. Konkurso „Jaunojo tapytojo prizas“ finalininkė, publikos prizo laimėtoja (2013 m.). 2014 m. valstybės stipendininkė. Tapytojos perspektyvumas įvertintas ir tarptautinėje meno scenoje. 2013-aisiais ji tapo tarptautinio konkurso „Saatchionline Showdown Competition – Painted Faces“ viena iš laureatų. 2014ųjų pabaigoje išleista knyga „100 Painters of Tomorrow“ su šimtu daugiausiai žadančių šiuo metu kuriančių tapytojų pasaulyje, tarp kurių – ir Kristina.