Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 01 07

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Parodoje „Sugriauti blogio imperiją“ – unikalūs R. Požerskio ir S. Loznicos archyviniai kadrai

Romualdas Požerskis, Vytautas Landsbergis, Aukščiausioji Taryba 1990 m. balandžio 6 d.

Sausio 7 d. Signatarų namuose Vilniuje atidaroma fotomenininko Romualdo Požerskio ir režisieriaus Sergejaus Loznicos foto-videoparoda „Sugriauti blogio imperiją“. Du garsūs kūrėjai kviečia pažvelgti į svarbius Lietuvai metus ir prisiminti įvykius, kurie vedė į mūsų šalies išsivadavimą ir padėjo pamatus sovietų imperijos griūčiai.

Parodoje pristatomi fotomenininko R. Požerskio unikalūs, neįkainojamą dokumentinę vertę turintys kadrai, kuriuose įamžinti dramatiški istoriniai įvykiai Lietuvoje – nuo pirmųjų Sąjūdžio mitingų iki sovietinės kariuomenės pasitraukimo iš Lietuvos. Fotografijose ne tik užfiksuoti skausmingi mūsų šaliai įvykiai ir jų dalyvių išgyvenimai, bet ir atsiskleidžia paties fotografo anuomet patirtos emocijos.

Režisierius S. Loznica foto-videoparodoje kviečia leistis į kinematografinę kelionę per tą patį Lietuvai svarbų laikotarpį. Jo naujausio filmo „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ ištraukos Signatarų namų parodos lankytojus nukels į 1988–1993 m. Iš unikalios nematytos archyvinės medžiagos režisierius konstruoja pasakojimą apie lietuvių tautos drąsą ir ryžtą, daugiau nei prieš trisdešimt metų pademonstruotą visam pasauliui. 

„Man buvo be galo įdomu studijuoti fotomenininko R. Požerskio fotografijas, kuriose sustabdytos Lietuvos kelio į nepriklausomybę akimirkos. Tai genialūs kadrai, kurie drauge su kino pasakojimo fragmentais kviečia iš naujo apmąstyti ir įvertinti lietuvių tautos dramatišką patirtį ir lemiamą vaidmenį žlungant Sovietų Sąjungai“, – sako S. Loznica.  

Anot Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorės Rūtos Kačkutės, labai simboliška, kad foto-video paroda „Sugriauti blogio imperiją“ atidaroma būtent Signatarų namuose.

Romualdas Požerskis, Vytautas Landsbergis, Aukščiausioji Taryba 1990 m. balandžio 6 d.
Romualdas Požerskis studijoje 1988 m. Asmeninio archyvo nuotrauka
Režisierius Sergejus Loznica. Asmeninio archyvo nuotrauka
Romualdas Požerskis, rytas prie Parlamento 1991 m. sausio 13 d.
Romualdas Požerskis, rytas prie Parlamento 1991 m. sausio 13 d.
Romualdas Požerskis, Parlamento gynėjai 1991 m. sausio 13 d.
Romualdas Požerskis, naktis Parlamente 1991 m. sausio 13 d.
Romualdas Požerskis, naktis Parlamente 1991 m. sausio 13 d.
Romualdas Požerskis, Baltijos kelias 1989 m. rugpjūčio 23 d.
Romualdas Požerskis, Baltijos kelias 1989 m. rugpjūčio 23 d.

„Griūvant sovietų imperijai, Signatarų namai, akylai stebėti saugumiečių ir saugoti karinių dalinių, tapo vieta, suvienijusia Lietuvos tautą dėl šalies laisvės idėjos. Šiandienių geopolitinių įvykių kontekste Lietuvos laisvės idėja svarbi puoselėjant Lietuvos ir Europos pamatines vertybes: demokratiją, teisės viršenybę, pilietinę savimonę, visuomenės ir individo laisvę, žmogišką orumą. Todėl labai simboliška, kad ši paroda atidaroma būtent Signatarų namuose, kuriuose 1918-ųjų vasario 16-ąją buvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybė, šimtmečio pabaigoje Kovo 11-ąją – ji buvo atkurta, o Sausio 13-ąją – ryžtingai apginta. Mes labai džiaugiamės, kad į svarbius istorinius įvykius parodos lankytojai galės pažvelgti dviejų iškilių kūrėjų – fotomenininko R. Požerskio ir režisieriaus S. Loznicos – akimis“, – sako Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė R. Kačkutė.

Paroda „Sugriauti blogio imperiją“ Signatarų namų renginių salėje veiks sausio 6–20 dienomis kasdien, išskyrus pirmadienius.

S. Loznicos dokumentinis filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ Lietuvos kino teatro žiūrovams bus pristatytas sausio 13 d.

Sergejaus Loznicos kino komandos informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu