Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 09 12

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Rugsėjo 20 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje vyks koncertas „Skambantys žodžiai srūvančiam laikui“

Gabrieliaus Jauniškio nuotrauka

Rugsėjo 20 d., antradienį, 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje vyksiantis koncertas ,,Skambantys žodžiai srūvančiam laikui“ yra tarptautinio projekto „Menas, politika ir Europos pilietiškumas“, kuriame dalyvauja 20 partnerių iš 12 ES šalių, dalis. Pagrindinis tikslas – ugdyti bendrą Europos piliečių kultūrinę atmintį, paremtą kolektyvinės ir transnacionalinės istorijos supratimu, leidžiančiu ugdyti demokratines vertybes, toleranciją ir pagarbą žmogui.

Dirigentas Amaury du Closelis. Gabrieliaus Jauniškio nuotrauka

„Dalies Europos menininkų vardai labai dažnai pamirštami, ir atgaivindami jų darbus šiandien norime prisiminti holokausto aukas ir totalitarizmo kultūrines pasekmes naujausioje Europos istorijoje“ – štai taip apie tarptautinį projektą „Menas, politika ir Europos pilietiškumas“ pasakoja idėjos autorius ir koncerto dirigentas Amaury du Closelis (Prancūzija).

Koncerto atlikėjai: kamerinis styginių orkestras „I Solisti Aquilani“ (Italija), Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“, aktorius Giedrius Arbačiauskas.

Koncerto programoje kompozitorių Arvo Parto, Mieczysławo Weinbergo, Franzo Schrekerio kūriniai ir austrų poeto Paulio Celano eilėraščiai. Visus autorius sieja sudėtingas laikmetis, paženklintas totalitarinių režimų ideologijų. Estų kompozitorius A. Partas, sovietų persekiotas už modernius kūrybinius ieškojimus, buvo priverstas emigruoti ir tik po 30 metų grįžo į tėvynę. M. Weinbergas, Varšuvos žydas, prasidėjus Antrajam pasauliniam karui emigravo į Sovietų Sąjungą, jo motina ir sesuo nužudytos Trawniko koncentracijos stovykloje, Sovietų Sąjungoje kilus bangai prieš formalizmą ir kosmopolitizmą mene, M. Weinbergas areštuojamas apkaltinus jį žydų buržuaziniu nacionalizmu. F. Schrekeris savo karjerą pradėjęs kaip vokiečių operos ateitis, kilus antisemitizmo bangai, gyvenimą baigė kaip nereikšmingas kompozitorius ir marginalizuotas pedagogas. P. Celanas per Antrąjį pasaulinį karą pusantrų metų praleido priverstinio darbo stovykloje, koncentracijos stovykloje žuvo jo tėvai, šios skausmingos patirtys paliko neišdildomą pėdsaką menininko sieloje ir nulėmė tragišką gyvenimo pabaigą.

Dirigentas Amaury du Closelis. Asmeninio archyvo nuotrauka

Koncerte skambėsiantis Arvo Parto sakralios muzikos šedevras „Adam‘s Lament“ yra ne tik geniali biblinės istorijos interpretacija – tai rauda pačiai kančiai, žemėje gyvenančio žmogaus palydovei, žmogui, kuris per tiek metų neišmoko gyventi taikoje ir meilėje. „Šis „universalusis Adomas“ jau tūkstančius metų kenčia ir rauda dėl mūsų, jo skausmas išsiliejo kaip jūra, ir tik Viešpatį ir jo beribę meilę pažįstanti širdis gali tai suprasti,“ – savo mintimis apie kūrinio tekstą dalijosi pats kompozitorius.

Įėjimas laisvas.

Koncerto organizatorius – viešoji įstaiga „Pax et Bonum“.

Organizatorių informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu