2022 09 11
Vidutinis skaitymo laikas:
Y. Ono paroda kviečia mąstyti apie gyvenimo rimtį, žaismingumą ir vaizduotės galias

Kauno paveikslų galerijoje atidaryta pasaulinio garso menininkės Yoko Ono paroda „Laisvės pažinimo sodas“. Specialiu vizitu rugsėjo 9 d. parodoje lankėsi Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė, o vakaro metu parodą atvyko apžiūrėti ir pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis.
Susirinkę svečiai turėjo galimybę išvysti menininkės Yoko Ono performansą „Sky Piece to Jesus Christ (2022)“, kurį atliko specialiai šiam įvykiui suburta muzikantų ir atlikėjų grupė. Abejingų nepaliekanti paroda lankytojams bus atvira iki pat gruodžio 4 d. ir kvies žiūrovus ne tik stebėti meno kūrinius galerijos erdvėse, bet ir patiems įsitraukti į kūrybos procesus, sekant menininkės instrukcijomis.
Yoko Ono (g. 1933 m. Tokijuje) karjerą pradėjo XX a. šeštajame dešimtmetyje Niujorko avangardinio meno scenoje. Ji artimai bendradarbiavo su „Fluxus“ judėjimo pradininku Jurgiu Mačiūnu, o jos pirmoji personalinė paroda (kurioje rodyti darbai iš serijos „Paveikslų instrukcijos“ (angl. Instruction Paintings) vyko 1961 m. J. Mačiūno ir A. Šalčio įsteigtoje AG galerijoje Niujorke.
Greta novatoriškos tapybos ir performansų vėliau ji pradėjo kurti objektus, filmus, erdvės instaliacijas, burti kitus kūrėjus bendriems veiksmams, kviesti publiką aktyviai įsitraukti į meno procesus. Performansuose ir kituose kūriniuose Y. Ono kelia feminizmo judėjimui svarbius moters kūno, jos įgalinimo visuomenėje klausimus. Menininkės vardas taip pat neretai siejamas su pacifizmo judėjimu, neprarandančiu aktualumo ir šiandien.




Viena pagrindinių Y. Ono kūrybos medžiagų – idėjos. Jos gali būti rimtos ar žaismingos, utopinės ir poetiškos, išreiškiamos žodžiais ar veiksmais, realizuojamos objektų, instaliacijų pavidalais ar tiesiog žiūrovų vaizduotėje. Y. Ono kūryba politiška ir visuomeniška, neprarandanti aktualumo, nes skatina kritiškai vertinti aplinkinį pasaulį, pasitelkiant meno kalbą ir priemones aktyviai reikšti savo poziciją svarbiais sociopolitiniais klausimais.
„Laisvės pažinimo sodas“ kviečia susipažinti su įvairialype Y. Ono kūryba ir kartu mąstyti apie gyvenimo rimtį, žaismingumą ir vaizduotės galias.
Parodą organizuoja Šiuolaikinio meno centras Vilniuje kartu su Porto šiuolaikinio meno muziejumi „Serralves“ (Portugalija) ir Yoko Ono studija „Studio One“ (Niujorkas, JAV), o kuruoja ilgametis menininkės bičiulis, Jurgio Mačiūno ir „Fluxus“ judėjimo parodų kuratorius Jonas Hendricksas. Šis renginys – 2020 m. „Serralves“ muziejuje eksponuotos parodos tąsa, specialiai adaptuota Kaunui – gimtajam J. Mačiūno miestui. Paroda rengiama kaip „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.
Šiuolaikinio meno centro Vilniuje informacija
Naujausi

Popiežius: keiskime gamybos modelį, kurkime rūpinimosi kultūrą

Misionieriškumas – matyti tuos, kurie yra arti, ir tuos, kurie yra toli

Arkivysk. G. Grušas: „Kartais sistemai reikia šoko, kad įvyktų persikrovimas“

Veido atpažinimo technologijos – kokių grėsmių privatumui kyla jas naudojant?

„Stebuklo pažadas pildosi, bet kitaip, nei tikėjausi.“ Pokalbis su dainų autore ir atlikėja A. Orlova

Mada ar tikresnio gyvenimo paieškos?

„Rusija mus laiko savo teritorija.“ Pokalbis su garsiu Ukrainos žurnalistu V. Portnikovu

Auksinės žiniasklaidos linčo teismas

Natūrali pieva – ištisas mikropasaulis

Kokia jūsų dvasinės meilės kalba?

Č. Juršėno atsiminimai – knygoje „Nenuobodaus gyvenimo mozaika“
