Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2021 05 10

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Išdrįsti kalbėti apie skyrybas – pirmas žingsnis 

Suplyšusi popierinė širdelė
Unsplash.com nuotrauka

Siekiant suvaldyti pandeminę situaciją, buvome ir tebesame priversti apriboti socialinius ryšius, bendravimą su žmonėmis už namų ribų. Vieniems tai virto galimybe daugiau laiko praleisti šeimos rate ir sustiprinti tarpusavio santykius, kitus, priešingai, privertė suprasti, kad nebėra, ką stiprinti. Jau po pirmojo karantino pernai fiksuotas padidėjęs skyrybų skaičius. Nors dažniausiai problemos tokiose šeimose jau buvo įsisenėjusios, priverstinis užsidarymas namuose, tikėtina, jas dar labiau paaštrino.

Ne tik kalbėti, bet ir išgirsti

Psichologas Arnoldas Jasiūnas sako, kad būtinybė užsidaryti namuose apskritai pablogino žmonių psichologinę būseną. Tarp namiškių gali atsirasti trintis, pakisti požiūris vieno į kitą, netikėtai pajaučiant, kad „šis žmogus ne toks, kokį pažinojau anksčiau“. Nebūtinai taip yra iš tiesų, tačiau neįprasta situacija sukelia ir neįprastas mūsų reakcijas. Tie, kurie užuot sprendę šeimoje kylančias problemas, rinkdavosi atsiribojimą, susitikdami su draugais, eidami apsipirkti, į kavinę ar į sporto klubą, per karantiną to neteko. Tad natūralu, jog situacija kai kuriose šeimose tapo kebli, o įgūdžių, kaip tvarkytis su emocijomis, pykčiu, mums vis dar trūksta. Ypač sunku gali būti vyrams, kurie apskritai mažiau linkę atsiverti, išsikalbėti ar ieškoti pagalbos. Psichologas pataria šiuo laikotarpiu ne tik daugiau kalbėtis tarpusavyje, bet svarbiausia – išgirsti vienam kitą. Ir gali būti, kad per šį chaosą gims nauja jūsų santykių kokybė.

Išgyventi kartu lengviau?

Jei skyrybos visgi tapo realybe, su kuria reikia išmokti gyventi, A. Jasiūnas ragina nelikti vieniems su savo skausmu. „Išėjimo iš skyrybų krizės“ grupinius užsiėmimus vedantis psichologas sako, kad, jei žmogus skyrybų sukeliamus jausmus užrakina savyje, skausmas gali jį kankinti daugelį metų. „Tai yra neišgyventa patirtis, kurią reikia paleisti, kad ir kokiu pavidalu ji pasirodytų – gėdos, pykčio, šleikštulio, paniekos“, – sako A. Jasiūnas.

Psichologas pasakoja, kad grupinėse konsultacijose skyrybų krizę išgyvenantys žmonės supranta, kad yra ne vieni. Nors kiekvienas grupės narys, kaip ir jo skyrybų kontekstas ar etapas, yra skirtingi, tačiau visus vienija tie patys prieštaringi jausmai. Palengvėja juos identifikavus, pripažinus ir išdrįsus pasidalinti.

Šiuo metu A. Jasiūnas grupinius užsiėmimus skyrybas išgyvenantiems žmonėms veda nuotoliniu būdu. „Galbūt man kaip specialistui gyvuose susitikimuose lengviau visus matyti, pajausti, tačiau nuotolis turi savų pliusų – žmonės lengviau atsiveria, fiziškai būdami saugioje namų aplinkoje“, – pastebi psichologas. 

Pagalba šalia

Šeimos ir asmens saviugdos centras „Bendrakeleiviai“ jau daug metų teikia kompleksinę pagalbą skyrybas išgyvenantiems (suaugusiesiems ir vaikams) bei kitiems šios patirties paliestiems asmenims, užsiima šeimos krizių postvencija, asmens saviugda. Šiuo metu renkama nauja „Išėjimo iš skyrybų krizės“ grupė, kurios pradžia – gegužės 18 d. Tai – uždara grupė, kurioje gali dalyvauti iki 10 žmonių. Užsiėmimai vyks nuotoliniu būdu, dirbs psichologas bei sielovadininkas.

Kiekvienam užsiregistravusiajam skiriamas pirmas asmeninis pokalbis, kurio metu vadovai susipažįsta su konkretaus žmogaus situacija, papasakoja apie užsiėmimų eigą. Kartais paaiškėja, kad tokio pobūdžio grupinis darbas asmeniui netinka, tuomet specialistai rekomenduoja, kur galima kreiptis kitokios pagalbos.

„Bendrakeleivių“ veikla tęstinė, tad, jei kils poreikis eiti toliau, ieškoti daugiau atsakymų ar bendrystės, organizuojami žygiai, stovyklos tiek vaikams, tiek suaugusiems. Birželio 18–20 d. jau numatytas susitelkimo savaitgalis pas „Tiberiados“ brolius Baltriškėse, kur laukiami visi krizinių grupių dalyviai. Daugiau informacijos apie „Bendrakeleivius“ ir registracija į grupes – interneto svetainėje, el. paštu [email protected] arba tel. 8 644 20883. 

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu